Multi Edge - fotonávod

Víceúčelový ostřič Multi Edge je vynikající systém úhlového broušení - jeho konstrukce pomáhá při broušení dodržet stálý úhel pro nože, nůžky a jiné nástroje.

Vše je popsáno v návodu, zde pro větší názornost přinášíme fotografický návod krok za krokem, jak celou "skládačku" sestavit. Velmi také pomůže podívat se na video (cca 5 min), kde výrobce představuje jednotlivé ostřiče V-Sharp - Multi Edge je na konci.

 

1) Ostřič vyndáme z přepravního pouzdra, vysuneme držák vertikální tyče, zajistíme maticí a ostřič připevníme k podložce svěrkou (není součástí výrobku).

 

2) Narovnáme tyč do vertikální polohy a zajistíme maticí.

 

3) Na vertikální tyč navlékneme vodič tyče s pohyblivou kuličkou.

 

4) Vodič tyče zajistíme maticí, jako pomůcka slouží gumová zarážka. Pozici vodiče tyče později měníme tak, aby byla vodící tyč vždy vodorovná.

 

5) Horizontální tyč provlékneme otvorem v kuličce.

 

6) Na konec tyče se závitem našroubujeme kruhovou stupnici s upínačem čepele.

 

7) Ostřič připravený k upevnění nástroje do upínače čepele.

 

 

8) Broušení nožů - nůž upevníme mezi čelisti upínače čepele (dobře znázorněno v návodu).

 

9) Po upevnění nože do upínače čepele a utáhnutí maticí a šroubem ve středu upínače (můžeme použít minci) nastavíme úhel, pod kterým budeme brousit. Nyní nastavíme vodič tyče pohybem po vertikální tyči tak, aby horizonální tyč a horizontální indikátor (malá černá tyčka na vodiči tyče) byly vodorovně s podložkou. Je-li vše v jedné rovině, stálý úhel při broušení je zajištěn.


 

10) Čepel nože uchopíme oběma rukama a ostříme jemným tlakem pohybem pouze dopředu a do strany až do viditelného otřepu po celé délce čepele. K naostření druhé strany čepele uvolníme závěr nastavení úhlu na kruhové stupnici (nůž je stále upevněn mezi čelistmi upínače čepele), nůž otočíme a na protější straně kruhové stupnice nastavíme stejný úhel jako při broušení první strany. Pro dokončení ostření můžeme použít klasickou ocílku a/nebo můžeme ostří doleštit na lapovací lavici, která je součástí výrobku. Lapovací lavici nasuneme na původní brusnou lavici a už jen ručně pohybujeme nožem po směru ostří po obou stranách do odstranění otřepu.

 

11) Ostření nůžek - nůžky rozevřeme na 90° a upevníme do upínače čepele tak, aby vnitřní strana nůžek směřovala dopředu. Ostří umístíme naplocho na brusnou lavici a na kruhové stupnici nastavíme úhel broušení stejný jako původní. Nůžky se obvykle ostří pod úhlem 70 - 90°. Vodící tyč a horizontální indikátor opět musí být ve vodorovné rovině s pracovní plochou. Je-li úhel správně nastaven, čepel snadno klouže po brusné lavici. Ostříme do vytvoření otřepu, který odstraníme střihnutím nůžkami. Potom nabrousíme druhou čepel stejným způsobem. 

 

 

 

 


 
 

BY WARTHOG

Profesionální ostřiče nožů

Jediné ruční ostřiče nožů, které zachovávají dva nejdůležitější předpoklady správného broušení: stálý úhel a konstantní tlak.

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím