Otázky a odpovědi

V této sekci najdete některé z nejčastějších dotazů. Zkuste si odpovědi projít, zda nenaleznete odpověď na Vaši otázku. Máte-li otázku, která není níže zodpovězena, prosím, kontaktujte nás na info@vsharp.cz. Zodpovíme váš dotaz a zveřejníme ho zde k dispozici ostatním.

Dají se ostřiče V-Sharp použít na broušení keramických nožů?

– Ostřiče nožů od Warthog jsou primárně určeny na broušení kovových plochých ostří.
Samozřejmě, když jsme tyto ostřiče v roce 2011 poprvé přivezli z JAR, zkoušeli jsme brousit i keramické nože. Měli jsme k dispozici levný keramický nůž ze supermarketu s vylámanými kousky ostří. Po mnohonásobně větším množství tahů než pro kovové nože, ostřič V-Sharp ostří poopravil a řezací vlastnosti nože se výrazně zlepšily, ale takového ostří, jako na začátku, už nedosáhnete.
Diamant tedy keramiku nabrousí, zde ale ručně nedosáhneme takového výsledku, jako byl nůž nabroušený od výrobce, protože tam se brousilo strojově bruskami s mnoha otáčkami.

 

Proč volit ostřiče V-Sharp?

– Konstrukce brusné sady V-Sharp dodržuje dvě nejdůležitější dynamické vlastnosti při ostření nože: stálý úhel a stálý tlak. Konstantní tlak na nůž při broušení je dosažen použitím pružin. Středový vodič čepele pomáhá udržet nůž ve svislé poloze tak, aby stálý nastavený úhel byl zachován. Při ručním broušení na obyčejných brouscích dokáže jen málokdo dodržet stejný úhel po celou dobu broušení a na obou stranách. Tahle starost při broušení na V-Sharpu odpadá. Diamant dokáže nabrousit poměrně rychle, tedy ostřiče od Warthog nabízí jako hlavní výhody rychlost a přesnost nabroušení.

 

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými ostřiči?

– Základní charakteristika všech ostřičů typu V-Sharp je stejná a je podstatou úspěchu – ostřiče V-Sharp brousí pod stálým nastaveným úhlem za stálého tlaku brusných tyčí na nůž zajištěného pružinami.

Další rozdíly jsou dány materiálem těla ostřiče a pohyblivého rámu, možností nastavitelných úhlů a designem:

V-Sharp Classic (prodávaný do roku 2013) – kovový na dřevěném podstavci, úhly 17, 20 a 25°. Výměna a manipulace s tyčemi pomocí šroubováku. Tento typ se už nevyrábí, ale stále je samozřejmostí možnost dokoupení náhradních tyčí a dílů.

V-Sharp Classic II – celokovový, manipulace s tyčemi také bez pomoci šroubováku, úhly 20, 25 a 30°. Nejprodávanější a nejoblíbenější ostřič od Warthogu, bude postupně nahrazen typem V-Sharp A4, nyní se Classic II doprodává do vyprodání zásob.

V-Sharp Classic II ELITE – jedná se o Classic II na dřevěné desce, dodávaný v demontovaném stavu, na dřevěný podstavec ostřič připevníte dvěma šrouby.

V-Sharp A4novinka roku 2023, postupně nahradí Classic II – celokovový ostřič se čtyřmi úhly nastavení, splňuje vysoké nároky na ostření nožů pod úhly 15, 20, 25 a 30 stupňů.

V-Sharp A4 ELITEnovinka roku 2023, postupně nahradí Classic II Elite – celokovový ostřič se čtyřmi úhly nastavení jako V-Sharp A4, navíc s dřevěným podstavcem, který se na tělo ostřiče připevní dvěma přiloženými šrouby.

V-Sharp XE – z vysoce odolného plastu a proto velmi lehký, odolný proti nárazu, možnost nastavení 4 úhlů 17, 20, 25 a 30°. Manipulace s brusnými tyčemi – vyklapnout, otočit, zaklapnout.

Úhel broušení je závislý na účelu požívání nože, obecně platí, že čím lehčí bude práce konaná nožem, tím ostřejší může být úhel. Tenké ostří není vhodné pro všechny účely, je sice ostřejší, lépe proniká do materiálu, ale dříve se otupí. Správný úhel musíte vyzkoušet a zvolit pro daný nůž a konkrétní účel. Většina užitkových nožů se brousí pod úhlem 20-25°, ostřiče V-Sharp jsou z výroby nastavené na 25°.

 

Jak dlouho vydrží diamantové tyče?

Brusivo se samozřejmě časem opotřebovává, takže při intenzivnějším použití se životnost zkracuje úměrně četnosti ostření, tvrdosti broušených nožů a také dle míry opotřebování nožů. Na brusné tyče se z povahy výrobku – spotřebovává se – nevztahuje záruka 2 roky. Náhradní brusné tyče lze dokoupit, ostřič V-Sharp vydrží celoživotně. Dá se říct, že ostřič V-Sharp Classic II i XE vydrží dlouhá léta, pokud ostřič nebudete házet na zem, v zásadě se nemůže rozbít nic, co by se nedalo vyměnit. Pokud Vám praskne plastový díl nebo ztratíte pružinku, napište, vyměníme Vám díl zdarma. Na výrobní vady ostřiče se vztahuje standardní záruka 2 roky. 

 

Jak dlouho vydrží pružiny?

– Pružiny jsou vyrobeny z nerezavějící oceli. Pokud jsou součástí výrobku, dají se natáhnout pouze na 50% rozsahu, proto by měly vydržet po celou dobu životnosti ostřiče. Kdyby se Vám přesto stala nějaká nehoda, napište nebo zavolejte, pružiny Vám vyměníme. 


Jak se má ostřič V-Sharp udržovat?

– Ostřič V-Sharp otírejte po každém použití suchým hadříkem – odstraňte kovový prach, který se odlupuje při broušení. V případě nutnosti umyjte ručně vodou s kapkou saponátu a osušte, nedávejte ostřič do myčky nádobí.  Vždy dbejte na to, aby ostřený nůž byl čistý a nebyl mastný.

 

Bude ostřič V-Sharp fungovat na zubaté čepele?

 V-Sharp je určen na plochá ostří, není určen na zubatá ostří ani pilkovité nože. V nabídce máme ostřič na zubatá ostří, který vyhoví různým zaoblením zubů u těchto typů čepelí – zkuste se podívat do části „Doplňky a díly“ na výrobek Serrated Diamond Honing Stone, jestli by Vám nevyhovoval právě na Váš nůž.


Jsou diamantové tyče nastavitelné?

– Je to jedna z hlavních předností ostřičů V-Sharp. Jak výrobek V-Sharp, tak i Multi-Edge jsou nastavitelné. V-Sharp Classic má tři možnosti nastavení 17, 20 a 25 stupňů, V-Sharp Extreme Edge má čtyři nastavení z výroby – 17 stupňů (filetovací nože), 20 stupňů (tenčí kuchyňské nože), 25 stupňů (kuchyňské a lovecké nože) a 30 stupňů (velké lovecké nože, sekáčky na maso a nože se silnou čepelí). Broušení nožů pod určitými úhly k určitému účelu použití je orientační, řiďte se svými zvyklostmi.

 

Jak poznám, jaký úhel má můj nůž a jaký mám tedy nastavit na ostřiči?

– K tomuto se používá černý fix – popisovač. Před prvním protažením obarvěte ostřenou plochu popisovačem, párkrát projeďte ostřičem a podle toho, kde je barva obroušená, úhel změňte. Když je obroušená jen v úzkém pruhu u samotného vrcholu ostří, zvolte menší úhel, když je barva odstraněná jen v určité vzdálenosti od vrcholu ostří, zvolte větší úhel. Správně je barva odstraněná po celé broušené ploše. Tento postup je také graficky znázorněn v návodu, v části O broušení.


Proč jsou na brusných tyčích diamantové plochy různé zrnitosti?

– V-Sharp se z výroby dodává s diamantovými tyčemi o zrnitosti 325, která většinou stačí na běžné použití, samozřejmě po dokončení ostří ocílkou. Pokud chcete nebo jste zvyklí, že Vaše nože „holí“, potom rozhodně doporučujeme další jemnější zrnitosti brusných tyčí – Grit 600, případně Grit 1000, nebo keramické brusné tyče a samozřejmě ocílku.

 

Proč potřebuji ocílky?

Dokončení ostření ocílkami je důležitou součástí ostřícího postupu – vzniklé ostří je potřeba vyhladit. Úpravu ocílkami používejte také často mezi ostřeními pro lepší vlastnosti Vašeho nože při práci. Používejte buď klasickou ocílku, jak jste zvyklí, nebo využijte ocílky u ostřičů – liší se dle typu takto:

 V-Sharp Classic používá zasunovací ocílky ve formě drátků. Tyto ocílky jsou vyrobeny z tvrzené nářaďové oceli a po upevnění do otvorů na horním a dolním konci brusných tyčí přidaných 5 stupňů vyhladí nabroušenou čepel vašeho nože.

 V-Sharp XE, V-Sharp Classic II a V-Sharp A4: ocílky jsou součástí brusné tyče, tyče se vyndají, otočí o 180°, zaklapnou zpět a ostřič je připraven k dokončení ostření ocílkami. Výrobce doporučuje nastavit ocílky  vždy na následující vyšší úhel.

 

Musí se diamantové tyče nějak čistit?

– Vždy před ostřením prosím zajistěte, aby nůž byl řádně očištěn, broušený nůž nesmí mýt mastný či jinak znečištěnýPokud dodržíte čistotu nože, není žádné čištění brusných tyčí potřeba. Při broušení dochází k ulpívání obrušovaného materiálu, což je přirozený jev, po broušení více nožů tyče očistěte jemným kartáčem nebo použijte k omytí tyčí houbičku s vodou a kapkou saponátu, ostatní části ostřiče otřete suchým hadříkem. Nedávejte ostřiče do myčky nádobí.


Jak rychle se dá nabrousit tupý nůž?

– Doba naostření nože bude záviset na tvrdosti oceli a tuposti nože. Tupý nůž z tvrdé oceli se dá nabrousit do 2 minut, jakýkoli kuchyňský nebo kapesní nůž do 1 minuty – více viz návod k použití.


Je nutné zvlhčovat nebo olejovat diamantové brusné tyče?

– Při práci s ostřičem V-Sharp™ není běžně nutné používat vodu, nicméně brousíte-li více nožů, můžete použít vodu, případně vodu s kapkou prostředku na nádobí na zabránění přehřátí. V žádném případě nepoužívejte olej nebo jiné lubrikanty. 

 

Naostří V-Sharp™ také nůžky?

– Úhel při broušení nůžek je obvykle 75-85 stupňů a V-Sharp™ je přednastaven na 25 stupňů a dá se upravovat na 15-17, 20 a 30 stupňů. Pro broušení nůžek je tedy vhodný ostřič ze série Multi-Edge, který poskytuje stálé úhly od 10 do 90 stupňů.

Telefon

+420 728 239 866

Adresa

Magdalena Kallusová
Leoše Janáčka 1071
68601 Uherské Hradiště

Czech Republic

Email

info@vsharp.cz

Kontaktujte nás